This campaign is now closed.İran: Öğretmeler sendikasının önderi İsmail Abdi’yi serbest bırakın

171 ülke ve bölgeden, 32,5 milyon eğitimci ve eğitim destek uzmanını temsil eden, 396 dernek ve sendikanın küresel sendika federasyonu olan Eğitim Enternasyonal’inin işbirliğiyle.

İran Öğretmenler Sendikası’nın Tahran şubesinin önderi İsmail Abdi, İran’ın İslam Devrimi Mahkemesi tarafından, haksız bir biçimde hapis altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.
22 Şubat’ta verilen bu mahkûmiyet kararı, Abdi’nin, Eğitim Enternasyonal’inin Kanada’nın Ottawa şehrinde yapılacak olan Dünya Kongresi’ne katılmak için vize almak amacıyla Ermenistan’a giderken tutuklanışının üzerinden sekiz ay geçtikten sonra geldi. Abdi, “kamu düzenini bozmak amacıyla toplantı düzenlemek ve yıkıcı faaliyetlerde bulunmak” ve “sisteme karşı propaganda yapmak”la suçlandı. Meslektaşları, bu suçlamaların asıl olarak Abdi’nin yürüttüğü meşru sendikal faaliyetler ve sendikal hareketin bir önderi olmasından kaynaklandığını söylüyorlar.
Abdi’nin 27 Haziran 2015 tarihinde hapsedilmesinden önce, ülke çapında, İranlı öğretmenlerin çoğunu yoksulluk sınırının altında bırakan düşük ücretlere karşı protesto gösterileri düzenlendi.
Eğitim Enternasyonali, İsmail Abdi’nin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması ve tüm İranlı öğretmenlerin temel haklarına saygı gösterilmesi çağrısında bulunuyor.
İranlı meslektaşlarımızı desteklemek üzere gösterdiğiniz dayanışma için teşekkür ederiz.
Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
info_leader@leader.ir, media@rouhani.ir, vazir@medu.ir, iran@un.int, secretariat@iranembassy.be, rights@ei-ie.org