Táto kampaň už skončila.Irán: Osloboďte predsedu učiteľských odborov Esmaila Abdiho

V spolupráci s organizáciou Education International, celosvetovou federáciou odborov, ktorá spája 396 združení a odborových organizácií v 171 krajinách a územiach, ktoré zastupujú takmer 32,5 milióna pedagógov a odborného podporného personálu.

Esmaila Abdiho, predsedu teheránskej pobočky iránskeho Zväzu učiteľských odborov, nespravodlivo odsúdil iránsky islamský revolučný súd na šesť rokov vo väzení.
Rozsudok z 22. februára bol vynesený osem mesiacov po zatknutí Abdiho počas cesty do Arménska, kde si chcel vybaviť cestovné víza do Kanady, aby sa mohol zúčastniť na svetovom kongrese odborovej federácie Education International. Vo vyšetrovacej väzbe po jeho zadržaní Abdiho obvinili zo „zhromažďovania a spolčovania s úmyslom škodiť verejnému poriadku“ a „propagandy proti režimu“. Jeho kolegovia tvrdia, že tieto obvinenia boli motivované jeho zákonnými odborovými činnosťami a vedúcim postavením v odboroch.
Pred Abdiho uväznením 27. júna 2015 sa v celom Iráne konali protesty proti nízkym mzdám v školstve, vinou ktorých žije väčšina iránskych učiteľov pod hranicou chudoby.
Organizácia Education International požaduje okamžité a bezpodmienečné prepustenie Esmaila Abdiho a dodržovanie základných práv všetkých iránskych učiteľov.
Ďakujeme za Vašu solidaritu a podporu našim iránskym kolegom.
Vaša správa bude odoslaná na tieto e-mailové adresy:
info_leader@leader.ir, media@rouhani.ir, vazir@medu.ir, iran@un.int, secretariat@iranembassy.be, rights@ei-ie.org