Táto kampaň už skončila.Uzbekistan: Bráňme ochrancu ľudských práv Uktama Pardajeva

  
V spolupráci s Medzinárodnou odborovou organizáciou zamestnancov v potravinárstve (IUF), Medzinárodným fórom pre pracovné práva a Asociáciou pre dodržiavanie ľudských práv v Strednej Ázii – AHRCA

Vláda Uzbekistanu ako svoju hlavnú stratégiu na udržanie masívneho využívania nútenej práce používa prenasledovanie, zatýkanie, zadržiavanie a v niektorých prípadoch aj mučenie svojich občanov, ktorí sa odvážia prípady nútenej práce dokumentovať. Uktam Pardajev, ochranca ľudských práv z Džizachu a člen nezávislej skupiny na monitorovanie zberu bavlny, bol 16. novembra 2015 zatknutý na základe vykonštruovaných obvinení z podvodu, brania úplatku a urážky. Pardajev bol strávil osem týždňov vo vyšetrovacej väzbe. Vyšetrovatelia ho v tomto období držali vo vlhkej, studenej cele, v ktorej mohol spať len na špinavej rohoži a dostával len malé množstvo jedla. Pardajev bol svedkom toho, ako vyšetrovatelia zadržiavané osoby mučili a týrali, aby z nich vynútili priznanie. Aj jeho nútili, aby sa priznal, a raz ho surovo zbili.

Ľudskoprávne organizácie z celého sveta vrátane Human Rights Watch a Amnesty International požadovali jeho okamžité prepustenie. Pardajev bol 11. januára 2016 odsúdený na tri roky podmienečne, ktoré má stráviť doma pod neustálym dohľadom štátnej bezpečnosti, čo veľmi obmedzuje jeho pohyb a činnosti. Polícia okrem toho naďalej obťažuje jeho príbuzných a priateľov, ktorých sleduje, často si ich predvoláva na výsluch a vyhráža sa im.
Vaša správa bude odoslaná na tieto e-mailové adresy:
info@tiv.uz, abduhakimov@mehnat.uz