Tato kampan je nyní uzavrená.Uzbekistán: Braňme aktivistu za lidská práva Uktama Pardajeva

 Â
Ve spolupráci s mezinárodní odborovou organizací zastupující pracovníky v potravinářském průmyslu International Union of Foodworkers (IUF), lidskoprávní organizací International Labor Rights Forum a asociací pro lidská práva ve Střední Asii Association for Human Rights in Central Asia - AHRCA

Uzbecká vláda pronásleduje, zatýká, zadržuje a v některých případech i mučí své občany, kteří se pokusí dokumentovat masivní využívání nucené práce v této zemi.
Uktam Pardajev, lidskoprávní aktivista z Džizaku a člen nezávislé monitorovací skupiny sběru bavlny, byl na základě smyšlených obvinění za podvod, braní úplatku a urážky 16. listopadu 2015 zatčen.
Pan Pardajev byl před soudem držen osm týdnů ve vazbě. Byl záměrně umístěn do vlhké, studené cely se špinavou podložkou určenou ke spaní a dostával malé množství jídla. Pan Pardajev byl svědkem mučení a dalšího špatného zacházení se zadrženými, které se tak úřady snažily donutit k přiznání. I na něj byl vyvíjen nátlak, aby se přiznal, a při jedné příležitosti byl surově zbit.
Lidskoprávní organizace po celém světě, včetně organizací Human Rights Watch a Amnesty International, žádají okamžité propuštění Uktama Pardajeva. Dne 11. ledna 2016 byl odsouzen k podmíněnému trestu tří let vězení, po celou dobu bude žít v domácím vězení pod stálým policejním dohledem, co samozřejmě velmi omezuje jeho pohyb a aktivity. Pokračuje také úřední šikana příbuzných a přátel Uktama Pardajeva, kteří jsou sledováni, vyslýcháni a zastrašováni.
Vaše zpráva bude odeslána na následující e-mailové adresy:
info@tiv.uz, abduhakimov@mehnat.uz