This campaign is now closed.Özbekistan: İnsan hakları aktivisti Uktam Pardaev’i savunalım

Uluslararası Gıda İşçileri Federasyonu (IUF), Uluslararası İşçi Hakları Forumu ve Orta Asya'da İnsan Hakları Derneği – AHRCA’nın işbirliğiyle

Özbekistan hükümeti, yaygın bir biçimde yararlandığı zorla çalıştırma uygulamasını sürdürebilmek için, bu durumu belgelemeye çalışan vatandaşlarını taciz etmeyi, tutuklamayı, gözaltına almayı ve kimi durumlarda işkence etmeyi temel bir strateji olarak kullanıyor. Cizzak’lı bir insan hakları aktivisti ve bağımsız bir pamuk hasat izleme grubunun üyesi olan Uktam Pardaev, 16 Kasım 2015 tarihinde, düzmece dolandırıcılık suçlamalarıyla -rüşvet aldığı ve hakarette bulunduğu öne sürülerek- tutuklandı. Pardaev mahkemeye çıkarılmadan önce sekiz hafta süreyle tutuklu kaldı. Gözaltında tutulduğu sırada görevliler kendisini nemli, soğuk ve uyumak için sadece kirli bir keçenin bulunduğu bir hücrede, çok az yiyecek vererek tuttular. Pardaev, görevlilerin tutukluları itirafta bulunmaya zorlamak için işkence ve kötü muameleye maruz bıraktıklarına tanık oldu. Pardaev de itirafta bulunması için baskı gördü ve bir keresinde ağır bir biçimde dövüldü.
Aralarında İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü’nün de yer aldığı, dünya üzerindeki çeşitli insan hakları örgütleri, Uktam Pardaev’in derhal serbest bırakılmasını talep ettiler. Pardaev 11 Ocak 2016 tarihinde, üç yıl süreyle gözaltında tutulma koşuluyla, şartlı tahliye cezasına çarptırıldı. Șimdi kendi evinde, güvenlik güçlerinin tüm hareket ve faaliyetlerini kısıtlayan sürekli gözetimi altında yaşıyor. Yetkililer ayrıca Uktam Pardaev’in yakınlarını ve arkadaşlarını taciz etmeye, izlemeye, sorgulamaya ve tehdit etmeye de devam ediyorlar.
Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
info@tiv.uz, abduhakimov@mehnat.uz