This campaign is now closed.Ekvador: Hükümet öğretmenler sendikasını kapatmakla tehdit ediyor

171 ülke ve bölgeden, 32,5 milyon eğitimci ve eğitim destek uzmanını temsil eden, 396 dernek ve sendikanın küresel sendika federasyonu olan Eğitim Enternasyonal’inin işbirliğiyle.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın kapatılması için yasal işlemleri başlatmış olduğu Ekvador öğretmenler sendikası UNE (Unión Nacional de Educadores), kapısına kilit vurulması tehdidi ile karşı karşıya. UNE’ye göre, Ekvador hükümeti sendikayı, ILO Konferansı ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi'nde bu yıl yapmış olduğu, hükümetin örgütlenme özgürlüğünü nasıl sistematik bir biçimde ihlal ettiğini ayrıntılı olarak ve delilleriyle ortaya koyan açıklamalara karşı, bir misilleme olarak kapatmaya çalışıyor. Hükümet tasfiye kararını kâr amacı gütmeyen kuruluşların tesciline ilişkin özel bir düzenleme olan, 16 sayılı Kararname gereğince yapılan bir uygulama olduğunu söyleyerek haklı göstermeye çalışıyor. Oysaki Çalışma Bakanlığı bu yılın başlarında ILO’ya, 16 sayılı Kararnamenin sendikalar için geçerli olmadığına dair güvence vermişti. Eğitim Enternasyonali ve UNE sizleri Ekvador Milli Eğitim Bakanı Augusto Espinosa Andrade’den öğretmenler sendikasına karşı yürüttüğü yasal işlemleri durdurmasını ve eğitim çalışanlarının temel haklarına ve onların örgütlerine saygı göstermesini talep etmeye çağırıyor.
Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
augusto.espinosa@educacion.gob.ec, freddy.penafiel@educacion.gob.ec, leonardo_berrezueta@trabajo.gob.ec, onuginebra@mmrree.gob.ec, embassy@ecuador.org, rights@ei-ie.org