Tato kampan je nyní uzavrená.Jemen: Společnost DNO musí zaplatit svým pracovníkům

Ve spolupráci s mezinárodní odborovou organizací IndustriALL Global Union, která reprezentuje 50 milionů pracovníků v těžařském, energetickém a zpracovatelském průmyslu v 140 zemích, a s její norskou přidruženou organizací Industri Energi, která zastupuje kolektivní zájmy svých 60 000 členů působících v hutnickém, chemickém, dřevařském, ropném a plynárenském průmyslu a v příbuzných odvětvích, a kteří vykonávají svoji práci na pevnině i na moři.

Ropná společnost DNO s ústředím v Norsku dluží už 18 měsíců mzdu svým 175 pracovníkům v Jemenu. Společnost zastavila svoji činnost v létě 2015 poté, co propukla v Jemenu válka. Pracovní poměr se svými zaměstnanci ukončila jednoduše přes SMS nebo e-mailem. Společnost neprojevila žádný respekt ke svým zaměstnancům, kteří se pro ni dřeli více než 10 let, ani k místním zákonům zavazujícím společnost k dodržování konkrétních postupů při ukončení činnosti a propouštění zaměstnanců. Pracovníci čelí nyní dvěma potížím: válce v zemi a žádnému příjmu pro své rodiny.

V porovnání s ostatními ropnými společnostmi působícími v Jemenu vyplácela společnost DNO zaměstnancům nejnižší mzdy. V letech 2013 a 2014 organizovali pracovníci několik stávek požadujících úpravu mezd. Management zareagoval písemnou výhrůžkou propuštění všem stávkujícím pracovníkům, a porušil tak zákonné práva jemenských pracovníků na stávku.

Podpořte 175 jemenských pracovníků a jejich rodiny podpisem a odesláním vzkazu generálnímu řediteli DNO Bijanu Mossavar-Rahmanimu.
Vaše zpráva bude odeslána na následující e-mailové adresy:
bijan.mossavar-rahmani@dno.no, Bjorn.Dale@dno.no, dno@dno.no