This campaign is now closed.Yemen: DNO işçilerini ödemeli

Bu kampanya IndustriALL dünya sendikasıyla beraber iş birliğinde sunulmaktadır. IndustriALL madencilik, enerji ve üretim sektörlerinde 140 ülkede 50milyon işçiyi temsil ediyor. IdustriALL’ın Norveçdeki bağlı kuruluşu, Industri Engergi’de kimyasal, metal, petrol, gaz ve bağlı sektörlerindeki çalışan 60,000 üyesini temsil ediyor.

Norveç de merkezli olan petrol şirketi, DNO son 18 aydan beri Yemendeki işçilerinin maaşlarını ödemedi. Şirket yazın 2015 de başlayan savaştan itibaren Yemendeki operasyonlarını sona getirdi ve işçilerini basit bir kısa mesajla veya maille kovdu. Bu karar DNO için on yıldan beri çalışan işçilere karşı büyük bir saygısızlıktır ve yerli kanunlara aykırıdır. DNO Yemen kanununa uymadı ve devir teslim anlaşması uygulamadı. Zor zamanlarda işçiler çifteli güçlük yaşıyorlar: hem savaş, hem işsizlik.
Bundan önce bile, DNO diğer petrol şirketlerine göre ülkedeki en düşük maaşı ödüyordu. 2013 ve 2014de, DNO işçileri maaşlarıyla yaşadıkları sorunlar hakkında grev düzenledi. Ve bunun ardından, şirket işçilere işten atılma tehditti verdi – bu Yemendeki grev haklarına karşı aykırıydı.
DNO başkanına mektup göndererek lütfen bu işçilere destekte bulunun.
Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
bijan.mossavar-rahmani@dno.no, Bjorn.Dale@dno.no, dno@dno.no