This campaign is now closed.Yemen: DNO işçilerin maaşlarını ödemeli

Bu kampanya IndustriALL dünya sendikasıyla beraber iş birliğinde sunulmaktadır. IndustriALL madencilik, enerji ve üretim sektörlerinde 140 ülkede 50milyon işçiyi temsil ediyor. IdustriALL’ın Norveçdeki bağlı kuruluşu, Industri Engergi’de kimyasal, metal, petrol, gaz ve bağlı sektörlerindeki çalışan 60,000 üyesini temsil ediyor.

Norveç menseli petrol şirketi, DNO son 18 aydan beri Yemende 175 işçinin maaşlarını ödemedi. Şirket Yemendeki 2015 yazında başlayan savaştan itibaren çalışmalarını durdurdu ve işçilere basit bir kısa mesajla veya maille işten uzaklaştırıldıklarının bildirdi, on yıldan beri mesai yapan işçilere ne saygı nede yerel kanunlara uygun bir şekilde işçilerin devir teslim anlaşması ve işten çıkarılma tazminatı sağlandı. Zor zamanlarda işçiler çifte zorluk yaşıyorlar: hem savaş, hem de işsizlik.
Bundan önce bile, DNO diğer petrol şirketlerine göre ülkedeki en düşük maaşları ödüyordu. 2013 ve 2014 yıllarına dönüldüğünde, DNO işçileri maaşlarıyla ilgili yaşadıkları sorunları dolayisiyla grev yaptılar. Şirket yönetimi, greve yapan işçilere yazılı olarak işten atma tehditinde bulundu, Yemendeki grev haklarına aykırı olmakla birlikte.

175 Yemenli işçiye ve ailelerine destek vermek icin, imzalı mektupları DNO Genel Başkanlığı Bijan Mossavar-Rahmani ye gönderiniz.
Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
bijan.mossavar-rahmani@dno.no, Bjorn.Dale@dno.no, dno@dno.no