Macaristan: Kamu sektöründe sendikal liderler işten uzaklaştırıldı


Ocağın 13ünde dört sendika üyesi maaş uzlaşma sırasında ő Fvárosi Közterület-fenntartó Nonprofit (Başkent Kamu Mali Bakım Şirketi) – FKFZrt’nin genel müdürü tarafından işten uzaklaştırıldı. Sendika temsilcileri ısrarla maaş artışı talep ettiler ve işçilerin memnuniyetsizliğinden dolayı greve hazırlıklı olduklarını belirtiler. Buna tepki olarak, István Csontos, Başkent Budapeşte’teki artık idaresi, sıhhi tesisat ve çevre temizliğinden sorumlu, Genel Mudur, 4 işçiyi isten atmakla kalmadı ayni zamanda onları sendikal ofislerinden de uzaklaştırdı. İşten uzaklaştırılanların arasında, András Király hem şirketin sendikal sekreteri hem de belediye işçi sendikası HVDSZ200’nın başkanı ve MASZSZ presidium üyesi. Sendika, MASZSZ desteğiyle bu çatışmayı sona erdirmeye çaba sarf ediyor.
Kamu kurum ve kuruluşlarında ki bu orantısız davranışlar, Macaristan sendika karşıtı bir doneme girdiği korkusunu yaratıyor.


Siz de Yardım edebilirsiniz!İsminizi ve eposta adresinizi yazın ardından da sayfanın en altındaki "mesajı gönder" tuşuna basın.

İsminiz:
[gereklidir]
E-posta Adresiniz:
[gereklidir]
Sendikanız veya kurumunuz:
Ülkeniz:
Mesajınızı buraya yazın veya mevcut mesajı kullanın.Eğer gelecekte bizden başka acil eylem çağrılar almayı istiyorsanız, lütfen bu kutuyu işaretleyin:

Stop spam!
Güvenlik için, bu kutuya 3355 tuşlayınız:


Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
fkfzrt@fkf.hu, tarlosistvan@budapest.hu