Tato kampan je nyní uzavrená.Kazachstán: Zastavte represe, začněte se zaměstnanci diskutovat

Ve spolupráci s mezinárodní odborovou federací IndustriALL a mezinárodní odborovou konfederací International Trade Union Confederation.

Nedávno zahájily kazašské státní orgány rozsáhlé represe proti lídrům a aktivistům nezávislých odborových organizací na západě Kazachstánu v Mangystauské oblasti. Místní úřady a management ropné společnosti OCC se v lednu pokusily potlačit pokojný masový protest zaměstnanců. Předseda odborové organizace zaměstnanců OCC Amin Jeleusinov a odborový inspektor Nurbek Kušakbajev byli 20. ledna zatčeni. Později 7. dubna byl pan Kušakbajev, stíhaný podle trestního zákoníku přijatého v roce 2014, na soudě v Astaně odsouzen za vyzývání ke stávce na dva a půl roku do pracovně-nápravného zařízení. Soudce rovněž vyhověl žádosti OCC o odškodnění ve výši 25 milionů KZT (80 000 USD) od pana Kušakbajeva za újmu, kterou údajně společnosti způsobil. Ve stejné době management společnosti začal masivně propouštět zaměstnance, kteří se účastnili protestů. OCC je součástí KazMunaiGasu, největší státní ropné a plynárenské společnosti v Kazachstánu. K zastavení represí proti odborovým lídrům a aktivistům potřebujeme vaši pomoc. Prosím, řekněte managementu KazMunaiGasu, aby se zřekl nároku na peněžní odškodnění, zastavil represe a začal dialog se zaměstnanci.
Vaše zpráva bude odeslána na následující e-mailové adresy:
press@kmg.kz, Astana@kmg.kz, doverie@kmg.kz, DAtchibaev@occ.kz, AMusataiuly@occ.kz, NKalzhan@occ.kz, knprkcampaign@gmail.com