This campaign is now closed.Kamboçya: Terk edilmiş işçilerin ödenmemiş ücret ve sosyal hakları için verdikleri mücadeleye destek verelim

Birleşmiş İşçiler Kanada Konseyi, Maquila Dayanışma Ağı ve Temiz Giysi Kampanyası’nın işbirliğiyle. Birleşmiş İşçiler, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada genelinde 150.000 işçiyi temsil eden ve üyeleri giyim eşyası, tekstil, perakende ticaret, imalat, dağıtım, çamaşırhane, konaklama, yemek hizmetleri, spor ve sosyal hizmet sektörlerinde çalışan, mücadeleci bir sendikadır.

Kamboçya'daki bir hazır giyim fabrikasının aniden kapanmasıyla birlikte 208 işçi işsiz ve ücretsiz ya da yasal tazminat haklarından yoksun bir halde kaldılar. Aradan geçen bir yılın ardından, büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu bu işçiler hâlâ haklarını alabilmek için mücadele ediyorlar. Fabrika - Chung Fai Triko - Marks & Spencer (Birleşik Krallık), Nygård (Kanada) ve Bonmarché (Birleşik Krallık) için giysi üretiyordu. İşçiler uzun bir mücadele süreciyle karşı karşıyalar.
İşçiler gerek fabrikayı fiziksel olarak işgal ederek, gerekse de yasal tedbirlere başvurarak sahiplerinin fabrikanın kalan varlıklarını satmalarına engel olmak suretiyle, haklarını savunuyorlar. İşçiler, Mark & ​​Spencer’ın Phnom Penh’deki bürosunun, Çalışma Bakanlığı’nın ve mahkeme binasının önünde protesto gösterileri düzenlediler. Marka sahibi şirketlere, kendilerine yardımcı olmalarını isteyen ve görüşme talebinde bulunan mektuplar gönderdiler. Bu girişimlerin hiçbirinden sonuç alamadılar. İşçiler şimdi, sendikaların ve işçi hakları örgütlerinin de desteğiyle, marka sahibi şirketlerden sorumluluk almalarını ve yasal olarak alacaklı oldukları tutarın kendilerine ödenmesini sağlamalarını talep ediyorlar.
Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
corporate.press@marks-and-spencer.com, Nygard.Public.Relations@Nygard.com, bonmarche.sc@fticonsulting.com, info@workersunitedunion.ca