This campaign is now closed.İran: Rıza Şahabi ve İsmail Abdi’ye özgürlük

Eğitim Enternasyonali ve Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu’nun işbirliğiyle.

İran'da sendikacılar, resmi makamlar tarafından dur durak bilmeyen bir zulme maruz bırakılıyorlar. Sendikal haklarını ve sivil özgürlüklerini kullanmalarına izin verilmiyor ve sendika yöneticileri işçilerin çıkarlarını savunmaya yönelik faaliyetleri gerekçe gösterilerek tutuklanıyor. Eğitim Enternasyonali ve Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu, özellikle iki sendikacının durumundan endişe duyuyor: Rıza Şahabi ve İsmail Abdi.
Tahran ve Banliyöleri Otobüs Şirketi İşçileri Sendikası’nın genel mali sekreteri olan Rıza Șahabi, gözaltında tutulduğu sırada çok kötü muameleye maruz kalmasının ardından, sağlık gerekçesiyle geçici olarak serbest bırakılmıştı. Yetkililer sağlık iznini uzatmayı reddettiler ve Șahabi şu anda tutuklanarak yeniden cezaevine konulmuş durumda. Ayrıca, ceza süresi, hapishaneye zamanında dönmediği gerekçesiyle 968 gün uzatıldı. Rıza Șahabi, İran cezaevlerinde yaşanan insanlık dışı tutukluluk koşullarını protesto etmek için 9 Ağustos günü açlık grevine başladı.
Tahran Öğretmenler Sendikası’nın yöneticilerinden biri olan İsmail Abdi, sahte suçlamalarla altı yıl hapis cezasına çarptırıldı ve öğretmenlerin baskı altında tutulmalarını ve İran’da yargı bağımsızlığının bulunmamasını protesto etmek için sürdürdüğü 38 günlük açlık grevinin ardından hastaneye kaldırıldı. İki gün sonra Evin Hapishanesi’ne geri gönderildi. İsmail Abdi, Haziran ayında kısa bir süre için kefaletle serbest bırakıldı ve 27 Temmuz günü tekrar tutuklandı.
İranlı yetkililere İsmail Abdi ve Rıza Şahabi'yi temelli olarak serbest bırakmaları çağrısında bulunmak için desteğinize ihtiyacımız var.
Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
media@rouhani.ir, iran@un.int, mission.iran@ties.itu.int, secretariat@iranembassy.be, rights@ei-ie.org