Türkiye: SF Trade'de kadın işçiler sendikaya üye oldukları için işten çıkartıldı

 
Bu kampanya Deriteks Sendikası ve Küresel Sanayi İşçileri Sendikası IndustriALL tarafından düzenlenmektedir. IndustriALL 140 ülkeden maden, enerji ve imalaat işkollarındaki 50 milyon işçiyi temsil eden, daha iyi çalışma koşulları ve sendikal haklar için mücadele eden küresel bir güçtür.

Küresel markalar için tekstil ve deri ürünleri üreten SF Trade işçileri 2019 yılında bir örgütlenme kampanyası başlattılar. Fazla mesai ücretlerinin ödenmesini, üretim zorlaması olmadan çalışmayı ve saygı görmeyi talep ettiler. Deriteks sendikasını üye olmayı tercih ettiler. Sendikalara yaptığı baskılarla bilinen yönetim, 29 Ekim 2019’da, kampanyaya öncülük eden iki kadın işçiyi işten çıkarttı. Kadın işçiler fabrika önünde direnişe geçtiler. SF yönetimi iki kadın işçiyi daha işten çıkarttı ve diğer işçileri de işten atmakla tehdit etti. Şirket tazminat davası açtı ve işçileri haksız rekabete yol açmakla suçladı. Yönetim işçilerin örgütlenme hakkına saldırdı ve her türlü örgütlenme çalışmasına karşı düşmanca davrandı. Şirket 2015 yılında da benzer sendika düşmanı yöntemler uygulamıştı, sendika uluslararası dayanışmanın ardından başarılı oldu. Bu cesur kadınların mücadelesine destek olmak için SF Trade yönetimine bir mesaj gönderebilirsiniz.


Siz de Yardım edebilirsiniz!İsminizi ve eposta adresinizi yazın ardından da sayfanın en altındaki "mesajı gönder" tuşuna basın.

İsminiz:
[gereklidir]
E-posta Adresiniz:
[gereklidir]
Sendikanız veya kurumunuz:
Ülkeniz:
Mesajınızı buraya yazın veya mevcut mesajı kullanın.


Stop spam!
Güvenlik için, bu kutuya 4436 tuşlayınız:Eğer gelecekte bizden başka acil eylem çağrılar almayı istiyorsanız, lütfen bu kutuyu işaretleyin:

Yes:
No:Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
frederic.giraud@giraudfamily.com, info@sf-trade.com, hr@sf-trade.com