Tato kampan je nyní uzavrená.Kolumbie: Podpořte stávkující horníky z dolu Cerrejón proti „smrtícím směnám“

Ve spolupráci s odborovou unií Sintracarbón a globální odborovou unií IndustriALL, která zastupuje 50 milionů pracovníků ze 140 zemí pracujících v důlním, energetickém a zpracovatelském průmyslu a je posilou v globální solidaritě v boji za lepší pracovní podmínky a odborová práva po celém světě.

Národní odborová unie důlních pracovníků (Sintracarbón) je součástí vyostřené stávky v kolumbijském uhelném dole Cerrejón, který je vlastněn nadnárodními těžebními společnostmi Anglo American, BHP a Glencore. Letos v únoru kvůli nebezpečí pandemie covidu-19 odborová unie Sintracarbón stáhla v dobré víře svůj seznam požadavků a pozastavila kolektivní vyjednávání.
Během obnoveného kolektivního vyjednávání v červenci společnost odmítla reagovat na odborové požadavky a namísto toho požadovala ústupky v současných zaměstnaneckých právech a výhodách. Na druhý den vyjednávání bez konzultací s odbory v rozporu s kolumbijským pracovním právem vyhlásila společnost Cerrejón radikální změnu režimu směn. Kvůli novému rozpisu směn, které pracovníci nazývají „směny smrti“, dojde ke ztrátě 2 500 přímých a nepřímých pracovních míst, pracovníci budou muset odpracovat ročně navíc 72 dní za tu samou mzdu, co povede k bouřlivým změnám v rodinách pracovníků, zejména těch, kteří mají rodinné závazky. Tato změna dále povede k nárůstu vyčerpání pracovníků a tím se zvýší i počet pracovních nehod. Společnost Cerrejón odmítá nabídku ministerstva práce na zprostředkování jednání k ukončení stávky, která trvá nyní už čtvrtý týden.
Vaše zpráva bude odeslána na následující e-mailové adresy:
industriallgu@gmail.com