This campaign is now closed.Kolombiya: Eğitim Sendikası FECODE yöneticilerine yönelik ölüm tehditleri

Bu kampanya 171 ülke ve bölgeden 396 sendika ve dernekten oluşan, yaklaşık 32,5 milyon eğitimciyi ve destek personelini temsil eden küresel sendika federasyonu Education International(Eğitim Enternasyonali) ile birlikte düzenlenmektedir.

Kolombiya’da ekim ayında Eğitim Emekçileri Federasyonu (FECODE) Yönetim Kurulu üyeleri ve sendikalar konfederasyonu CUT’un öğretmen olan Genel Başkanı ölümle tehdit edildi. Sendika yöneticileri hakkında ölüm ilanları yayımlandı ve evlerine cenaze çelenkleri gönderildi.

Söz konusu tehditler, ülkenin içinde bulunduğu çok boyutlu (eğitim, sağlık ve ekonomi) toplumsal krizlere karşı düzenlenen sendika eylemlerinin ardından başladı. FECODE ayrıca aynı dönemde toplumsal diyaloglar aracılığıyla okulları barış alanları haline getirme girişimlerine öncülük ediyordu.

FECODE ve Sendikalar Eğitim Merkezi (ENS) 1986 ve 2016 yılları arasında sendikalı öğretmenlere yönelik 6119 hak ihlali tespit etti. Bu ihlaller arasında 990 cinayet, 78 zorla kaybetme, 49 suikast girişimi, 3000’den fazla tehdit ve 1500’den fazla zorla yerinde etme vakası bulunuyor.

Kolombiya’da çalışma hayatını esnekleştirme, toplu görüşme kapsamını daraltma, grev hakkını sınırlandırma hamleleri ve FECODE’yi itibarsızlaştırarak sendikaları ve öğretmenleri susturma kampanyaları devam ediyor.
Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
ebruselas@cancilleria.gov.co, denuncias@fecode.edu.co