This campaign is now closed.Güney Kore: Kamyon şoförleri için adil ücretler

In partnership with the International Transport Workers Federation and the Korean Public Service and Transport Workers' Union (KPTU).

Güney Kore’de, her yıl yaklaşık 1000 kişi kamyon kazalarında hayatını kaybediyor. Çünkü Samsung ve Hyundai gibi büyük şirketler, kamyon şoförlerine düşük ücretler ve uzun çalışma saatleri dayatıyor. Şoförler, kamyonları fazla yüklemek ve hızlı sürmek zorunda kalıyor. Bu durum yollardaki herkesi tehlikeye atıyor. Koreli kamyon şoförleri, diğer OECD ülkelerindeki meslektaşlarından iki kat daha fazla çalışıyor ama araç sahibi oldukları için iş kanunundaki haklardan faydalanamıyorlar.

KPTU Sendikası Şoförler Dayanışma Birimi’nin yıllar süren mücadelesinin ardından geçtiğimiz yıl Adil Tarife mevzuatı hazırlandı. Tarifeleri belirlemek ve müşterilerin sorumluluğunu tanımlamak için Karayolları Taşımacılığı Ücret Belirleme Komisyonu kuruldu. Yakın zamanda, bir ILO Uzmanlar Komitesi, yeni sistemi destekleyerek hükümetin ve taşımacılık şirketlerinin sorumluluklarını ortaya koydu. Böylece araç sahibi şoförler için sürdürülebilir bir ödeme modelinin ilkeleri belirlendi.

Şimdi, Koreli kamyoncular, müzakereleri durdurmak isteyen müşterilere ve Kore hükümetinin vurdumduymazlığına karşı adil tarife sistemini savunmak için yeni bir ölüm kalım mücadelesi veriyor. Eğer komisyon tarifeleri kısa süre içinde belirlemezse bütün sistem tehlikeye girecek ve daha fazla can kaybı yaşanacak.

Lütfen, Güney Kore'de ve dünya genelinde adil ücretler için verilen mücadeleyi destekleyin.
Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
president@president.go.kr, kptuintlaction@gmail.com