This campaign is now closed.Belarus: Şiddeti durdur, insan haklarını ve demokrasiyi savun!

````
Bu kampanya Belarus Bağımsız Sendikası (BNP) , Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (BKDP), Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu , Avrupa Sendikalar Konfederasyonu , IndustriALL Küresel Sendika, ve Uluslararası Gıda İşçileri Federasyonu ile birlikte yapılmaktadır.

Belarus'ta 9 Ağustos günü cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. Sonuçlar bir kez daha uzun yıllardır görevi sürdüren Lukaşenko lehine açıkça tahrif edildi. Bu durum bir protesto dalgasına yol açtı. Güvenlik güçleri benzeri görülmemiş bir dehşetle karşılık verdi: toplu tutuklamalar, protestoculara yönelik şiddet ve işkence. Kendiliğinden başlayan iş bırakma dalgası ülke geneline yayıldı. İşçiler, demokratik değişimi desteklemek için genel grev komiteleri kurmaya başladılar.

Grevcilerin talepleri arasında şunlar yer alıyor: cumhurbaşkanlığı seçiminin iptal edilmesi; tüm siyasi tutukluların ve gözaltına alınan göstericilerin serbest bırakılması, grevcilere yönelik baskıların önlenmesi ve kısa süreli iş sözleşmesi sisteminin iptal edilmesi. Hükümet ve kolluk güçleri grevcilere, grev komitesi üyelerine ve onların ailelerine baskı yapıyor. Birçok işçi işten atılmakla tehdit ediliyor. Öncüler gözaltına alınıyor.

Şiddet dalgasını durdurmak için destek olmalıyız.
Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
info@belpc.by, mail@mfa.gov.by, bnpsoligorsk@gmail.com, cr@sovrep.gov.by