This campaign is now closed.Kolombiya: Fresenius sendika temsilcilerine yönelik ölüm tehditlerine son!


In partnership with Public Services International – PSI, a Global Union Federation of more than 700 trade unions representing 30 million workers in 154 countries, UNI Global Union, that represents 20 million workers from over 150 different countries primarily employed in the service sector, IndustriALL which represents 50 million workers in 140 countries in the mining, energy and manufacturing sectors and the, Fresenius Global Union Alliance that brings together more than 50 trade unions from all over the world.

Sağlık çalışanları, bütün dünyada COVID-19 pandemisinin kahramanları olarak anılıyorlar. Bütün ülkelerde sağlıkçılar daha güvenli çalışma koşullarına ulaşmak için sendikalara üye oldular. Kolombiya’da Almanya merkezli çok uluslu şirket Fresenius için çalışan işçiler sendikaya üye olup toplu sözleşme talep ettikten sonra ölümle tehdit edildiler.

Kolombiya, uzun yıllardır, sendikacılar ve tüm aktivistler için dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri durumundadır. Kolombiya devletinin resmi veriler bile yalnızca 2021'de 145 sosyal hareket liderinin öldürüldüğünü ortaya koyuyor.

Bu yüzden Kolombiyalı sendika liderlerine yönelik tehditleri dikkate almalıyız. Ölüm tehditleri alan Julian Parra ve Claudia López, Fresenius’un yan kuruluşu olan Quironsalud’un çalışanlarıdır. Claudia tehditlerin ayrıntılarını polise bildirdi. Julian ise ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Kolombiyalı işçiler Alman işverenlerinden bu ve benzeri tehditleri açıkça kınamalarını talep ettiler. Fresenius ve Quironsalud, Kolombiya, İspanya ve Almanya'da tekrarlanan resmi talepleri görmezden geldi veya inkar etti.

Şimdi, PSI, UNI Global Union, IndustriALL ve Fresenius Küresel Sendika İttifakı, Fresenius'un çalışanlarına yönelik tehditleri derhal ve koşulsuz olarak kınamasını ve sendikayla müzakereye başlaması için bir kampanya başlattı. Şirket, sessizliğini bozup çalışanlarının üye olduğu sendika ile iyi niyetli müzakerelere başlamalıdır.

Julian’ın yorumlarını bu videoda bulabilirsiniz.
Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
sebastian.biedenkopf@fresenius.com, Stephan.sturm@fresenius.com, jcga@quironsalud.es, idelpon@quironsalud.es, gbartolome@quironsalud.es, jorge.henao@quironsalud.es, jorge.henao@quironsalud.es, rechumanos@clinicamedellin.com, presidenciabi@clinicadelamujer.com.co, jtalentoh@clinicadelamujer.com.co, rafael.gonzalez@imbanaco.com.co, jtrejo@imbanaco.com.co, ghumana.recepcion@imbanaco.com.co, gerencia@imbanaco.com.co, jcposada@clinicalasvegas.com, gestionhumana@clinicalasvegas.com, edgar.aldana@imbanaco.com.co