Tato kampan je nyní uzavrená.Guatemala: Odboroví lídři uvězněni kvůli vyjednávání o kolektivní smlouvě

Ve spolupráci s Národními odbory guatemalských pracovníků ve zdravotnictví (SNTSG) a s celosvětovou odborovou federací Public Services Internacional (PSI), která zastupuje 20 milionů pracovníků zajišťujících veřejné služby ve více než 160 zemích.

Guatemala prochází v posledních měsících institucionální krizí, která v současnosti graduje. Vláda Jimmyho Moralese systematicky posiluje perzekuci komunitních lídrů, aktivistů, novinářů a odborářů.
Luis Alpirez Guzmán, generální tajemník Národních odborů guatemalských pracovníků ve zdravotnictví, a Dora Regina Ruanová, členka téže organizace, byli zadrženi skoro na deset dní (17. - 28. ledna) kvůli vyjednávání a podepsání kolektivní smlouvy mezi odbory a ministerstvem zdravotnictví v roce 2013.
Současná vláda je obžalovala za „zneužití moci“, protože ministr zdravotnictví neměl dostatek finančních prostředků na splnění závazků plynoucích z této nové kolektivní smlouvy. Přestože byli z vězení propuštěni, zůstávají oba odboroví lídři v domácím vězení.
Odborové organizace SNTSG a PSI zahájily naléhavou kampaň žádající guatemalskou vládu, aby okamžitě stáhla všechna obvinění proti Doře Regině Ruanové a Luisu Alpirezu Guzmánovi a zastavila represe proti všem komunitním lídrům, aktivistům, novinářům a odborářům.
Vaše zpráva bude odeslána na následující e-mailové adresy:
informacion@secretariaprivada.gob.gt, llopez@vicepresidencia.gob.gt, cuervoboj@hotmail.com, rights@world-psi.org