This campaign is now closed.Peru: Kovid-19'a karşı önlem istediği için atılan işçiler işe iade edilmeli

Bu kampanya, 150'den fazla ülkede, ağırlıkla hizmetler sektöründe çalışan 20 milyondan fazla işçiyi temsil eden UNI Küresel Sendika bünyesindeki UNI Ticaret İşçileri Departmanı ile işbirliği içinde yürütülmektedir. UNI Ticaret İşçileri Departmanı 160'dan fazla sendika ile perakende ve toptan ticaret sektöründe çalışan 4 milyondan fazla işçiyi temsil etmektedir.

UNI Ticaret İşçileri Departmanı, dünyanın dört bir yanındaki sendikaları ve işçileri, Peru'da Kovid-19'a karşı önlem alınmasını istedikleri için Falabella (Şili merkezli, çok uluslu bir ev eşyası perakendecisi) tarafından işten atılan 22 işçiyle dayanışmaya çağırıyor. Geçici bir kapanmanın ardından, Falabella'nın Peru'daki dağıtım merkezi yeniden açıldı. Ancak şirket işçilerin Kovid-19'a karşı korunması için gereken önlemleri almadı. 22 işçi, önlemler alınıncaya kadar çalışmaktan kaçınma haklarını kullandı. İşçilerin bu eylemi şirketin daha iyi önlemler almasına yol açtı. 22 işçi işe geri döndü ama şirket bu işçilerin hepsini tazminatsız işten çıkardı. Dağıtım merkezinde halihazırda 30'dan fazla Kovid-19 vakası olmasına rağmen, Falabella yönetimi Kovid-19'la mücadele etmek yerine işçilerle ve işçilerin sendikalarıyla mücadele etmeyi tercih ediyor. Şirketin CEO'suna ve yerel yönetimine bir mesaj göndererek, 22 Perulu işçiye desteğinizi sunabilirsiniz.
Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
gbottazzini@falabella.cl, crcarvajal@falabella.cl, azimmermann@sagafalabella.com.pe, mfranco@sagafalabella.com.pe, csolari@falabella.cl, mfprieto@falabella.cl, solidarityperucampaign@gmail.com