Táto kampaň už skončila.Kazachstan: Odborár Erlan Baltabaj vo väzení – opäť!

V spolupráci s Medzinárodnou konfederáciou odborových zväzov (ITUC), organizáciou IndustriALL a KNPRK – Konfederáciou kazašských nezávislých odborových zväzov.

Tento rok v júli bol Erlan Baltabaj, predseda Nezávislého zväzu pracovníkov ropného priemyslu a energetiky v Kazachstane, odsúdený na sedem rokov do väzenia na základe politicky motivovaných obvinení. V reakcii na to sa zmobilizovala obrovská medzinárodná odborová podpora vrátane kampane LabourStart, ktorú podpísali tisícky ľudí požadujúcich jeho prepustenie. Z väzenia bol prepustený v auguste po udelení prezidentskej milosti a mohol sa vrátiť domov k svojej rodine.

Teraz ho uväznili znovu.

Jeho sedemročný trest bol nahradený pokutou. Baltabaj pokutu odmieta zaplatiť, pretože je nevinný. Dožaduje sa svojho práva na odvolanie. Kazašské orgány ho znovu uväznili, pričom mu dali nový trest päť mesiacov odňatia slobody.

V ich očiach sa Baltabaj dopustil veľkého zločinu – obhajoval práva pracujúcich. Teraz dúfajú, že medzinárodné odborové hnutie už na neho zabudlo.

Ukážme im, ako sa mýlia! Pošlite kazašským orgánom jasnú správu a výzvu, aby upustili od všetkých obvinení, prepustili ho na slobodu, vrátili mu jeho práva a zrušili jeho zákaz vykonávať verejnú činnosť vrátane tej odborovej.
Vaša správa bude odoslaná na tieto e-mailové adresy:
akorda.press@gmail.com, mission@kazakhstan-geneva.ch, kazakhstan@un.int, knprkcampaign@gmail.com