This campaign is now closed.Kenia: Szanuj prawa pracowników służby zdrowia

In partnership with the Kenyan Medical Practitioners, Pharmacists, and Dentists Union (KMPDU) and Public Services International, a Global Union Federation of more than 700 trade unions representing 30 million workers in 154 countries.

Pracownicy służby zdrowia strajkują w Kenii od 15 marca w związku z nieprzestrzeganiem Układu Zbiorowego Pracy z 2017 r. i towarzyszącej mu matrycy wdrożeniowej podpisanej w 2021 r. Rząd Kenii odmawia respektowania poprzednich porozumień CBA i prowadzenia negocjacji w dobrej wierze. Zamiast tego rząd żąda cięć i odpowiada na żądania pracowników bezkompromisową postawą i przemocą. Rząd zagroził zwolnieniem strajkujących lekarzy, aresztowaniem kierownictwa KMPDU, zaprzestaniem płacenia składek związkowych i zwolnieniami pracowników w całym sektorze publicznym. Rada Gubernatorów, która w 2017 r. podpisała obecny układ zbiorowy, twierdzi, że lekarze zarabiają już wystarczająco dużo. Ministerstwo Zdrowia zamierza natomiast obniżyć pensje młodszym lekarzom (stażystom) o 90%. Aby wykwalifikowani lekarze mogli uzyskać licencję na wykonywanie zawodu, wymagany jest program stażowy. Strajk ten rozpoczął się zaledwie tydzień po tym, jak KMPDU SG dr Davji Bhimji Attellah został postrzelony w głowę z bliskiej odległości pojemnikiem z gazem łzawiącym podczas pokojowego protestu związkowego w Nairobi. Towarzysz Davji został ciężko ranny, a jego życie uratowały jedynie szybkie działania protestujących obok niego kolegów z personelu medycznego. Podmioty stowarzyszone z PSI napisali listy do ambasad Kenii na całym świecie, żądając odpowiedzi i wzywając rząd do wysłuchania żądań pracowników służby zdrowia. Pracownicy służby zdrowia w sektorze publicznym i prywatnym są zdecydowani kontynuować strajk i organizują protesty w każdy wtorek. Prosimy, przyłączcie się do kenijskich pracowników służby zdrowia w wezwaniu rządu do przestrzegania układów zbiorowych, prowadzenia negocjacji w dobrej wierze i pilnego położenia kresu groźbom i przemocy.
Twoja wiadomość zostanie wysłana do następujących adresatów:
cna@parliament.go.ke, clerk.senate@parliament.go.ke, annewaiguru.ke@gmail.com, abimwachi@gmail.com, anai26582@gmail.com, cs@health.go.ke, info@headofpublicservice.go.ke, dp@deputypresident.go.ke, justus.bundi@health.go.ke, ps.publichealth@health.go.ke