This campaign is now closed.Kazakistan: Erlan Baltabay sendika faaliyetlerinden dolayı 7 yıl hapse mahkûm oldu

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), Küresel Sanayi İşçileri Sendikası (IndustriALL) ve Kazakistan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNPRK) desteğiyle

Kazakistan’da bağımsız sendika liderlerine ve üyelerine yönelik baskı ve fiziksel şiddet tüm hızıyla devam ediyor. “İnsanca İş” olarak da bilinen Petrol ve Enerji İşçileri Sendikası’nın lideri Erlan Baltabay 17 Temmuz’da 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Buna ek olarak kamu hizmetlerinden 7 yıl boyunca men edildi.

Başkanlığını yaptığı sendika, daha önce, bağımsız sendikalara yönelik baskıların bir parçası olarak, mahkeme kararıyla kapatılmıştı. Erlan Baltabay’a karşı cezai soruşturma 25 Eylül 2018’de başlamıştı. Suçlamalar sendikal faaliyetlerini ve özellikle Kazakistan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNPRK) yöneticilerine yönelik baskılar karşısında sergilediği tutumu içeriyor. Ülkede örgütlenme özgürlüğü mücadelesi veren Larisa Kharkova, Amin Eleusinov ve Nurbek Kushakbaev gibi KNPRK yöneticileri de davalarla susturulmaya çalışıldı.

Desteğinize ihtiyacımız var! Lütfen bize katılın ve Kazak yetkilileri uyararak bağımsız sendikaların liderlerine yönelik zulüm ve şiddeti durdurmamıza destek olun. Böylece ülkedeki sendikal özgürlükleri güvence altına alabiliriz.
Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
akorda.press@gmail.com, mission@kazakhstan-geneva.ch, geneva@mfa.kz, kazakhstan@un.int, press@mfa.kz, knprkcampaign@gmail.com