Tato kampan je nyní uzavrená.Kazachstán: Erlan Baltabaj odsouzen na 7 let do vězení za odborářské aktivity

Ve spolupráci s Mezinárodní odborovou konfederací, s celosvětovou odborovou federací IndustriALL a s Konfederací nezávislých odborových organizací Kazachstánu – KNPRK.

V Kazachstánu stále pokračují represe a brutální fyzické útoky proti lídrům a aktivistům nezávislých odborových organizací. Erlan Baltabaj, lídr Odborové organizace pracovníků palivového a energetického průmyslu Kazachstánu „Důstojná práce“, byl 17. července 2019 odsouzen k trestu odnětí svobody na 7 let, po stejnou dobu mu byla zakázána veškerá veřejná činnost.
Odborová organizace, kterou vedl, byla rozpuštěna soudním rozhodnutím v rámci rozsáhlých zákroků proti nezávislým odborářským aktivitám. Soudní řízení proti Erlanu Baltabajovi bylo zahájeno 25. září 2018 jako odplata za jeho odborářskou činnost a za jeho zásadovou podporu ostatních lídrů Konfederace nezávislých odborových organizací Kazachstánu (KNPRK), kteří byli již dříve odsouzeni k rozdílným trestům odnětí svobody. Toto soudní řízení, podobně jako řízení proti lídrům KNPRK Larise Charkovové, Aminu Eleusinovovi a Nurbekovi Kušakbajevovi, bylo vedeno s cílem umlčet aktivisty nezávislých odborů a zabránit ostatním, aby aktivně požadovali dodržování práva na svobodu sdružování.
Potřebujeme vaši podporu! Prosím, připojte se k nám a žádejte po kazašských úřadech, aby učinily přítrž perzekuci a násilí proti nezávislým odborovým lídrům a aby zajistily svobodu a bezpečnost odborovým aktivistům v zemi.
Vaše zpráva bude odeslána na následující e-mailové adresy:
akorda.press@gmail.com, mission@kazakhstan-geneva.ch, geneva@mfa.kz, kazakhstan@un.int, press@mfa.kz, knprkcampaign@gmail.com