This campaign is now closed.Hindistan: İşçi hakları saldırı altında

Bu kampanya IndustriALL , Eğitim Enternasyonali, ITF, PSI, BWI, IUF, UNI ve Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu ile birlikte yapılmaktadır.

Hindistan’da Başbakan Narendra Modi’nin merkezi hükümeti sendikalara yönelik saldırılarını sürdürürken için pek çok eyalet iş yasalarını askıya almak ve işçi haklarına gasp etmek için koronavirüs krizini bir bahane olarak kullanıyor. Uttar Pradesh, Madhya Pradesh, Gujarat ve Himachal Pradesh eyaletleri iş kanunlarında kapsamlı değişiklikler yaptı: çalışma süresi 8 saatten 12 saate çıkarıldı; kısa süreli iş sözleşmeleri yürürlüğe konuldu. Ayrıca iş kanunun bazı maddeleri askıya alındı veya geniş muafiyetler sağlandı. Pek çok başka eyalette de benzer değişiklikler yaşandı. İşçi haklarına yönelik bu saldırılar, yasama meclisleri veya parlamento kapalıyken kanun hükmünde kararnameler aracılığıyla gerçekleştirildi. Değişiklikler sendikalara danışılmadan ve temel işçi hakları hiçe sayılarak yapıldı. Hindistan hükümeti bu değişiklikleri geri çekmeli, iş müfettişliğini güçlendirmeli ve herkese sosyal güvence sağlamalıdır.
Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
pmh7rcr@gov.in, cmup@nic.in, vijaybhairupani@gmail.com, cm-hp@nic.in, jr.thakur@nic.in, cmrajasthan@nic.in, cmharyana@nic.in, cm-ua@nic.in, cm@assam.gov.in, cm.goa@nic.in, mla.taleigao.gvs@gov.in, cm@mp.nic.in, pslabour@mp.gov.in, sahabhag.maharashtra@gov.in, cmo@punjab.gov.in