Pakistan: Metro – sendikasızlaştırmaya derhal son ver

Bu kampanya, 150'den fazla ülkede, ağırlıkla hizmetler sektöründe çalışan 20 milyondan fazla işçiyi temsil eden UNI Küresel Sendika bünyesindeki UNI Ticaret İşçileri Departmanı ile işbirliği içinde yürütülmektedir. UNI Ticaret İşçileri Departmanı 160'dan fazla sendika ile perakende ve toptan ticaret sektöründe çalışan 4 milyondan fazla işçiyi temsil etmektedir.

UNI Ticaret İşçileri Departmanı, Dünyanın dört bir yanındaki sendikaları, işçileri, insan ve işçi hakları savunucularını Metro A.G.’ye işten çıkardığı Pakistan Metro İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Tahir Mehmood’u işe iade etme çağrısında bulunmaya davet ediyor. Metro A.G. Almanya merkezli, Pakistan da dahil olmak üzere 26 ülkede Metro ve Makro markaları ile faaliyet yürüten bir gıda toptancısı. Pakistan’da Metro işçileri 7 yıldır toplu iş sözleşmesi mücadelesi veriyor. Ancak Metro Pakistan yönetimi, sendika liderlerini uyarılar, ihtarlar, işyeri ve statü değişikliği ve işten çıkarmalarla sindirmeye çalışarak bir sendikasızlaştırma kampanyası yürütüyor. Geçtiğimiz yıllarda, sendikanın bugüne kadar seçilmiş tüm Genel Sekreterleri de dahil olmak üzere birçok sendika lideri Metro Pakistan yönetimi tarafından işten çıkarıldı. Son olarak da 10 yıldır Metro’da çalışan, Pakistan Metro İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Tahir Mehmood, 2017’deki bir devamsızlığı gerekçe gösterilerek işten atıldı. Tahir’i ve Pakistan’daki Metro işçilerini desteğinizi sunabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Metro’nun Küresel İnsan Kaynakları Direktörü ve Pakistan yönetimine aşağıdaki mesajı göndererek, onları Tahir’i işe iade etmeye, sendikasızlaştırmaya son vermeye ve sendika ile bir toplu iş sözleşmesi bağıtlamak üzere müzakere etmeye davet etmek.


Siz de Yardım edebilirsiniz!İsminizi ve eposta adresinizi yazın ardından da sayfanın en altındaki "mesajı gönder" tuşuna basın.

İsminiz:
[gereklidir]
E-posta Adresiniz:
[gereklidir]
Sendikanız veya kurumunuz:
Ülkeniz:
Mesajınızı buraya yazın veya mevcut mesajı kullanın.


Stop spam!
Güvenlik için, bu kutuya 4812 tuşlayınız:Eğer gelecekte bizden başka acil eylem çağrılar almayı istiyorsanız, lütfen bu kutuyu işaretleyin:

Yes:
No:Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
zahra.hussain@metro.pk, Marek.minkiewicz@metro.pk, andrea.euenheim@metro.de, globalsolidarity@uniglobalunion.org