This campaign is now closed.Ürdün: Ürdün Öğretmenler Sendikası’nın feshi, öğretmenlerin işten çıkarılması ve sendika faaliyetlerinin engellenmesi

In partnership with the Education International, the global union federation of 384 associations and unions in 178 countries and territories, representing 32.5 million teachers and other education employees.

LabourStart ve Eğitim Enternasyonali, sizi Ürdün Öğretmenler Sendikası’nın (JTA) feshedilmesini ve aralarında 14 sendika yöneticisinin de bulunduğu öğretmenlerin topluca işten çıkarılmasını protesto etmeye çağırıyor. Ürdün güvenlik güçleri, Dünya Öğretmenler Günü kutlamalarının ardından JTA’nın önde gelen üyelerini bir kez daha tutukladı. Sendikal haklara yönelik baskıları kınamak için düzenlenen barışçıl gösterileri durdurmak için çevik kuvvet polisi görevlendirildi. JTA, 31 Aralık 2020'de Amman sulh mahkemesi tarafından feshedilmişti. 29 Eylül 2021'de başsavcı, JTA'nın sendikanın feshine ve 14 yönetim kurulu üyesinin aldığı bir yıllık hapis cezasına karşı yaptığı itirazı reddetti. JTA, devam eden adli tacizleri kınamak için Dünya Öğretmenler Günü'nde etkinlikler düzenledi. JTA ayrıca öğretmenlerin örgütlenme özgürlüğü ve toplu pazarlık haklarını kullanmalarının önündeki tüm engellerin kaldırılmasını istiyor. Ürdün hükümeti, pandemi sırasında çıkarılan olağanüstü hal yasalarını sendika üyelerini, öğretmenleri ve eğitim çalışanlarını hukuki yollardan baskı altına almak için kullanıyor. Memurlara yönelik istihdam düzenlemeleri de iş güvencesini zayıflatacak şekilde değiştirildi. En az 65 sendika üyesi öğretmen erken emekli olmaya zorlandı.
Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
info@pm.gov.jo, moecs@moe.gov.jo