Tato kampan je nyní uzavrená.Jordánsko: Rozpuštění Asociace jordánských učitelů, propuštění učitelů a zamezování odborové práce

Ve spolupráci s mezinárodní odborovou federací učitelských odborových svazů Education International, zastupující 384 asociací a odborových svazů ze 178 zemí a teritorií s 32,5 milionu učitelů a dalších pracovníků ve školství.

LabourStart společně s odborovou federací Education International vás vyzývají k protestu proti rozpuštění Asociace jordánských učitelů a masivnímu propouštění učitelů včetně 14 odborových předáků této asociace. Jordánské bezpečnostní síly opět zatkly a zadržely tyto vedoucí představitele odborů v souvislosti s oslavami Mezinárodního dne učitelů. Pořádková policie byla nasazena k zastavení pokojných demonstrací organizovaných jako vyjádření nesouhlasu se zásahy proti odborovým právům. Asociace jordánských učitelů byla 31. prosince 2020 ammánským magistrátním soudem rozpuštěna. 29. září 2021 nejvyšší státní zástupce zamítl její odvolání proti rozpuštění a ročnímu trestu odnětí svobody pro všech 14 členů jejího představenstva. Asociace jordánských učitelů využila příležitosti Mezinárodního dne učitelů, aby veřejně odsoudila nepřetržitou soudní šikanu, které je vystavena. Dále žádala zrušení všech překážek zabraňujících učitelům uplatnit svá práva na sdružování se a kolektivní vyjednávání. Jordánská vláda využívá nouzový stav schválený během pandemie k soudní šikaně odborářů, učitelů a školských pracovníků. Dále došlo k rozvolnění zákoníku práce pro státní zaměstnance tak, aby bylo možné snadněji vypovědět jejich pracovní smlouvy. Nejméně 65 učitelů bylo přinuceno odejít do předčasného důchodu.
Vaše zpráva bude odeslána na následující e-mailové adresy:
info@pm.gov.jo, moecs@moe.gov.jo