Tato kampan je nyní uzavrená.Bělorusko: Zastavte útoky na odbory – okamžitě propusťte uvězněné odboráře

Ve spolupráci s asociací Solidarita (Салідарнасць), která pracuje na znovuobnovení nezávislého odborového hnutí v Bělorusku, a s Běloruským kongresem demokratických odborů (Беларускі кангрэс дэмакратычных прафсаюзаў – БКДП).

Po nelegitimních volbách v roce 2020 zintenzivnil Lukašenkův režim potlačování nezávislých odborových organizací. V dubnu 2022 úřady zahájily v plném rozsahu útok na všechny nezávislé odbory a zadržely jejich předáky a aktivisty. V současné době je minimálně 23 odborářů zadrženo nebo omezeno na svobodě, 8 odborářů si odpykává trest ve vězení, 2 jsou v domácím vězení a ostatní čekají na soud. Mezitím v červenci Nejvyšší soud násilně rozpustil Běloruský kongres demokratických odborů a 4 hlavní odborové organizace, které byly úřady označeny jako extrémistické a jako „západní agenti“. Úřady touto očerňující kampaní vyslaly i jasný vzkaz, že každý, kdo bude spojován s těmito odbory a jejich přidruženými organizacemi, riskuje trestní stíhání. Mimo to několik aktivistů stávkového hnutí čelí mnoha letům ve vězení za „vlastizradu“.
Kvůli těmto porušením mezinárodního pracovního práva vedení Mezinárodní organizace práce začalo proces, který povede k dalším sankcím proti běloruské vládě. Žádáme stažení všech obvinění a okamžité propuštění všech uvězněných odborářů a aktivistů a zastavení žalob proti nezávislým demokratickým odborům v Bělorusku. Důrazně žádáme obnovení nezávislých demokratických odborů v Bělorusku.
Vaše zpráva bude odeslána na následující e-mailové adresy:
zaidarnast@gmail.com, belarus.geneva@mfa.gov.by, germany@mfa.gov.by, china@mfa.gov.by, france@mfa.gov.by, italy@mfa.gov.by, japan@mfa.gov.by, norway@mfa.gov.by, netherlands@mfa.gov.by, usa@mfa.gov.by, uk.london@mfa.gov.by, sweden@mfa.gov.by