קמפיין זה הסתייםתאילנד: עובדי הרכבת דרשו בטיחות בעבודה - פוטרו ונקנסו

בשיתוף עם איגוד עובדי התחבורה הבינלאומי, ארגון גלובלי המאגד 690איגודי עובדים המייצגים 19.7 מיליון עובדי תחבורה ב-153 מדינות.

איגוד עובדי הרכבת בתאילנד (SRUT) אירגנו קמפיין לשיפור הבטיחות ברכבת בתגובה לתאונה קטלנית שארעה ב-5.10.09 בתחנת הרכבת בקו-טאו. בתאונה נהרגו 7 אנשים ועשרות נוספים נפצעו.
חקירה בינלאומית מצאה שהסיבה העיקרית לתאונה היא כשלים בטיחותיים ותחזוקה לקויה של הקטר. בית המשפט הפלילי פיטר ואסר את נהג הקטר בגלל שהפעיל את הקטר במצבו הלקוי. בעקבות הפסיקה הפלילית פסק בית משפט אזרחי כי חברת הרכבות התאילנדית (SRT) והנהג יפצו כספית את משפחות ההרוגים ואת הפצועים. גם הועדה לזכויות האדם בתאילנד קבעה כי מצב התחוזקה הלקוי של הקטר הוא הגורם לתאונה.
בעקבות תלונה רשמית שהוגשה ע"י איגוד עובדי התחבורה הבינלאומי (ITF), ופדרציית איגודי העובדים הבינלאומית (ITUC) חקר ארגון העבודה העולמי (ILO) את המקרה והגיש דו"ח לממשלת תאילנד. ממצאי הדו"ח קובעים כי איגוד עובדי הרכבת בתאילנד פעל כשורה בהשיקו את הקמפיין להעלאת הבטיחות ברכבת.
למרות הקביעה הזאת פיטרה הנהלת חברת הרכבות (SRT) 6 מראשי הועד בסניף האט יאיי בשנת 2009, הגישה תלונה נגד 7 מראשי איגוד עובדי הרכבות הארצי ופיטרה 7 עובדים נוספים בשנת 2011.
בעקבות הפיטורים האלה הושק קמפיין בינלאומי להשבת העובדים ואכן, בשנת 2014 הושבו 13 העובדים לעבודתם. למרות שהושבו לעבודה רק 6 מהם קיבלו פיצויים על פיטוריהם.
למרות קביעות ארגון העבודה העולמי, ולמרות השבת העובדים שפוטרו פסק בית הדין העליון לעבודה, במרץ 2018, כי שבעת ראשי איגוד עובדי הרכבות התאילנדי (SRUT) ישלמו קנס בגובה 24 מיליון באט (כ-726,116 דולר אמריקאי). מדובר בסכום אסטרונימי שייקח לאיגוד העובדים לפחות עשור לגייסו ושייפגע אנושות ביכולת האיגוד להתקיים ובמשפחות ראשי האיגוד עליהם הוטל הקנס.
המסר שלכם ישלח לכתובות הדוא"ל הבאות:
spmwebsite@thaigov.go.th, webmaster@mol.mail.go.th, webmastermot@mot.go.th, webmaster.srt@railway.co.th, srutthailand@gmail.com, itfthaincc@gmail.com