Tato kampan je nyní uzavrená.Thajsko: Odboroví lídři vyhozeni a pokutováni kvůli žádosti o bezpečnou železnici

Ve spolupráci s Mezinárodní federací pracovníků dopravy, celosvětovou federací 690 odborových organizací zastupujících více než 19,7 milionu pracovníků v dopravě ze 153 zemí.

Odborová organizace pracovníků thajských státních železnic (SRUT) zorganizovala po vykolejení vlaku, ke kterému došlo 5. října 2009 ve stanici Khao Tao a při kterém zemřelo sedm lidí a několik dalších bylo zraněno, celostátní kampaň za bezpečnou železniční dopravu. Na základě interního vyšetřování se dospělo k závěru, že hlavní příčinou nehody byl špatný stav a bezpečnostní nezpůsobilost lokomotivy. Trestní soud však tento závěr nevzal v úvahu a uvěznil strojvedoucího na základě toho, že on řídil nezpůsobilou lokomotivu. Dále nařídil občanský soud Thajské státní železnici a řidiči, aby vyplatili škody rodinám postižených. Také Národní komise lidských práv Thajska došla k závěru, že hlavní příčinou nehody byla bezpečnostní nezpůsobilost lokomotivy.
Po oficiálních stížnostech Mezinárodní federace pracovníků v dopravě a Mezinárodní konfederace odborových organizací zaslala své závěry a doporučení thajské vládě i Mezinárodní organizace práce. Tato zjištění jasně ukazují, že jedinou chybou lídrů SRUT bylo oprávněné upozorňování na nebezpečné pracovní podmínky na thajské železnici. Přesto Thajská státní železnice odvolala v roce 2009 šest lídrů odborové pobočky SRUT v městě Hat Jai, podala žaloby proti sedmi národním lídrům SRUT a v roce 2011 propustila dalších sedm. Tato nespravedlivá propouštění vedla ke kampani na národní i mezinárodní úrovni, která požadovala znovupřijetí všech odborových lídrů na jejich pracovní pozice. V roce 2014 bylo třináct odborových lídrů přijato zpět na svá pracovní místa, ale pouze šesti z nich byla vyplacena ušlá mzda. V březnu 2018 Nejvyšší pracovní soud nařídil sedmi lídrům Odborové organizace pracovníků thajských státních železnic zaplatit škodu ve výši přibližně 24 milionů thajských bahtů, co je asi 726 116 USD. Tato ohromná pokuta pro ně znamená minimálně deset let splácení, co poškodí jejich současné životy i budoucnost, stejně tak jako životy a budoucnost jejich rodin.
Vaše zpráva bude odeslána na následující e-mailové adresy:
spmwebsite@thaigov.go.th, webmaster@mol.mail.go.th, webmastermot@mot.go.th, webmaster.srt@railway.co.th, srutthailand@gmail.com, itfthaincc@gmail.com