Tato kampan je nyní uzavrená.Jordánsko: Nové pracovní právo musí uznávat práva pracujících

Ve spolupráci s Mezinárodní odborovou konfederací, která zastupuje 207 milionů pracujících v 163 zemích a oblastech, a s největší americkou mezinárodní organizací za práva pracujících Solidarity Center.

Jordánské pracovní právo dlouhodobě omezuje pracující při uplatňování jejich práva na svobodu sdružování, organizování se a na právo kolektivního vyjednávání. Tato omezení mimo jiné zahrnují i zákaz organizovat vlastní odborové organizace pro migrující pracovníky, tvořící podstatnou část jordánské pracovní síly. Odborové organizace jsou povoleny pouze v 17 sektorech stanovených vládou a jsou omezeny na 1 odborovou organizaci v rámci sektoru, co konkrétně znamená pro nové odborové organizace těžkosti při registraci a uskutečňování svých aktivit v zemi. Mezinárodní organizace práce opakovaně kritizovala tyto a další body pracovního práva.
Jordánští zákonodárci nyní zvažují novelizaci pracovního práva, která nejenom neopravuje dlouhodobé problémy, ale ve skutečnosti zavádí další omezení. Novelizace prošla Sněmovnou reprezentantů a brzy bude projednávána v Senátu. Jak Mezinárodní odborová konfederace, tak Mezinárodní organizace práce poslaly podrobnou zprávu o tom, v čem novelizace porušuje mezinárodní pracovní právo, vláda ale doposud všechna doporučení ignorovala.
Jordánská vláda potřebuje slyšet od pracovníků z celého světa požadavek, aby zaručila, že pracovní právo bude splňovat základní pracovní práva podle Mezinárodní organizace práce včetně svobody sdružování, namísto zhoršování situace.
Vaše zpráva bude odeslána na následující e-mailové adresy:
Omarrazzaz@yahoo.com, Sawsanmajali@gmail.com, Firas.adwan@representatives.jo, nabeeha32000@yahoo.com, fahed.alfayez@pm.gov.jo, minister@mol.gov.jo