Táto kampaň už skončila.Bielorusko: kampaň za návrat odborára do zamestnania

V spolupráci s IndustriALL a Bieloruským nezávislým odborovým zväzom pracovníkov v odvetví ťažby, chémie, rafinácie ropy, energetiky, dopravy, stavebníctva a ďalších pracovníkov, nezávislými odbormi bojujúcimi za práva pracovníkov v autoritárskom Bielorusku. Združenie odborov IndustriALL na celom svete zastupuje 50 miliónov zamestnancov ťažobného, energetického a výrobného priemyslu zo 140 krajín a je významnou posilou v oblasti medzinárodnej solidarity nastupujúcou do zápasu o lepšie pracovné podmienky a odborárske práva na celom svete.

Bielorus Mikalaj Valadzko bol prepustený zo svojho zamestnania, kde pracoval na projekte hĺbenia šácht, ako pomstu za to, že založil miestnu odborovú organizáciu na obranu práv pracovníkov. Činnosti na projekte vykonáva nemecká spoločnosť Redpath Deilmann, ktorú vlastní kanadská spoločnosť Redpath Mining. Od mája 2019 zamestnanci spoločnosti požadujú vydanie osvedčenia inšpektorátu bezpečnosti práce, na základe ktorého by zamestnanci pracujúci pod zemou získali právo na dodatočné príspevky a záruky. V záujme obrany svojich práv pracovníci s podporou Bieloruských nezávislých odborov (BITU) založili miestnu odborovú organizáciu. Spoločnosť na založenie organizácie odpovedala odvetnými opatreniami a Mikalajovi neobnovila jeho zmluvu. Uprostred pandémie COVID-19 tak od 31. marca vysokokvalifikovaný odborník ostáva bez práce. Podporte požiadavku bieloruských odborov BITU a organizácie IndustriALL o obnovenie pracovnej zmluvy odborára Mikalaja Valadzka, o certifikáciu pracovísk spoločnosti Redpath Deilmann a o to, aby spoločnosť splnila všetky bezpečnostné opatrenia požadované v bieloruských právnych predpisoch.


Video (v anglickom jazyku).
Vaša správa bude odoslaná na tieto e-mailové adresy:
George.Flumerfelt@redpathmining.com, jochen.greinacher@redpathmining.com, holger.hertel@redpathmining.com, unionbnp@yahoo.com