This campaign is now closed.Belarus: Sendika temsilcisi işe geri alınsın

Bu kampanya IndustriALL ve BITU , tarafından desteklenmektedir. BITU baskıcı Belarus'ta maden ve enerji işçilerinin hakları için mücadele eden bağımsız bir sendikadır. IndustriALL 104 ülkede, maden, enerji ve sanayi işkollarından 50 milyon işçiyi temsil eden ve dünya çapında işçilerin daha iyi koşullarda çalışması için mücadele eden küresel bir sendikadır.

Belarus’ta bir madencilik projesinde çalışan Mikalaj Valadzko işçi haklarını savunmak için başlattığı sendikal faaliyetlerin ardından açığa alınmıştı. Projeyi Kanadalı Redpath Madenciliğe ait Alman Redpath Deilmann şirketi yürütüyordu. İşçiler, Mayıs 2019’dan beri yeraltında çalışanlara ek haklar ve güvenceler sağlayan ‘iş güvenliği denetim belgesi’ talep ediyordu. Aynı zamanda işçiler, haklarını savunmak için Belarus Bağımsız Maden ve Kimya İşçileri Sendikası (BITU/BELNP) desteğiyle yerel bir sendika kurdular. Şirketin tepkisi Mikalaj’ın sözleşmesini fesh etmek oldu. Vasıflı ve uzman bir madenci olmasına rağmen, 31 Mart’tan bu yana, Covid-19 salgının ortasında işsiz kaldı. BITU’nun ve Küresel Sanayi İşçileri Sendikası IndustriALL’un taleplerini destekleyelim: Mikalaj Valadzko işe geri alınsın, Redpath Deilmann’da iş güvenliği denetimi yapılsın ve Belarus yasalarının gerektirdiği iş güvenliği koşulları sağlansın.
Mesajınız aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilecek
George.Flumerfelt@redpathmining.com, jochen.greinacher@redpathmining.com, holger.hertel@redpathmining.com, unionbnp@yahoo.com